Magyar Katolikus Lexikon > V > Vallásszociológia Nemzetközi Szövetsége

Vallásszociológia Nemzetközi Szövetsége (ang. International Society for the Sociology of Religion, ISSR; fr. Conférence international de sociologie religieuse, CISR): Jacques Leclercq knk. szervezésében a lőveni egy-en (Belgium) 1946: alakult meg Katholiek Sociaal-Kerkelijk Institut (KASKI) néven, majd mint International Conference on the Sociology of Religion, ICSR/Conférence international de sociologie religieuse, CISR. 1989-től: ~. A II. vh. után fellendülő egyházszociológiai adatgyűjtés és vizsgálatok hatására a kat. egy-eken létrehozták a vallásszociológiai intézeteket, melyek közül az egyik kezdeményező a ~ volt. Bár a ~ hatására jött létre a szélesebbkörű →Szociológiai- és Vallásszociológiai Kutatóintézetek Nemzetközi Szövetsége, azonban a ~ máig a vallásszociológiai szerveződések külön ágát képviseli. Kezdetben csak szociológiai kutatással, adatgyűjtéssel, vizsgálati és kiértékelési módszertan kialakításával foglalkozott, a fro-i La Tourette-ben 1953: tartott 4. konf-ja után feladatai közé került a kat. evangelizációs munka támogatása is. 10. konf-ján (Róma, 1969) visszatért a tisztán tud. célok követésére. Kétévente szervez konf-kat (1991: Bpen) a vallásszociológia elméleti kérdéseiről. – Tagjai 2006: egyéni tagok 50 országban, köztük Mo-on. – Székhelye: Louvain, majd Brüsszel (Belgium), 2006: ismét Louvain. Közleménye: SISR-Bulletin (évente 3x angolul, fr-ul); Social Compass (évente); konf-közlemények. N.D.

NCE VII:573.